Botox, Usuwanie zmarszczek, Modelowanie twarzy, Depilacja laserowa

Partner


Dodatkowe informacje

Zabiegi z użyciem botoxu (toksyna botulinowa) są zupełnie bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie wywołują długotrwałych skutków ubocznych. Świadczy o tym ich powszechne stosowanie i coraz większe zainteresowanie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn
Zobacz również: jadeit.com.pl


Melasma: Czoło jest częstym miejscem pojawiania się melasmy.

Melasma: Przegląd

Melasma (muh-LAZ-muh) to powszechny problem skórny. Powoduje powstawanie brązowych lub szarobrązowych plam na twarzy. Najczęściej pojawiają się one na policzkach, grzbiecie nosa, czole, brodzie i nad górną wargą. Może również pojawić się na innych częściach ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, takich jak przedramiona i szyja.

Jednym z najczęstszych sposobów leczenia melasmy jest ochrona przeciwsłoneczna. Oznacza to codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i ponowne nakładanie go co 2 godziny. Dermatolodzy zalecają także noszenie kapelusza z szerokim rondem, gdy przebywasz na zewnątrz. Sam filtr przeciwsłoneczny może nie zapewnić Ci wystarczającej ochrony.

Kobiety są o wiele bardziej narażone na wystąpienie melasmy niż mężczyźni. Jest ona tak powszechna w czasie ciąży, że niektórzy nazywają ją maską ciąży. Hormony wydają się wywoływać melasmę.

Zdjęcie wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Melasma: Plamki ciemniejszego koloru często pojawiają się na policzkach. U kobiety po prawej stronie brązowe plamy pojawiły się w czasie ciąży.

Melasma: Oznaki i objawy

Typowe objawy (to, co widać) melasmy to brązowe lub szaro-brązowe plamy na twarzy. Plamy te najczęściej pojawiają się na:

 • policzkach.
 • Czole.
 • Mostek nosa.
 • Nad górną wargą.
 • Podbródku.

U niektórych osób plamy pojawiają się na przedramionach lub szyi. Jest to mniej powszechne.

Melasma nie powoduje żadnych objawów (tego, co ludzie czują). Jednak wielu osobom nie podoba się sposób, w jaki melasma wpływa na wygląd ich skóry.

Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Melasma: Kto na nią choruje i przyczyny

U kogo występuje melasma?

Melasma pojawia się na skórze kobiet znacznie częściej niż na skórze mężczyzn. Zaledwie 10% osób, u których występuje melasma, to mężczyźni.

Osoby o ciemniejszej karnacji, np. pochodzenia latynoskiego/hiszpańskiego, północnoafrykańskiego, afroamerykańskiego, azjatyckiego, indyjskiego, bliskowschodniego i śródziemnomorskiego, są bardziej narażone na wystąpienie melasmy. Osoby, które mają krewnego, u którego wystąpiła melasma, również są znacznie bardziej narażone na wystąpienie melasmy.

Co powoduje wystąpienie melasmy?

Przyczyny powstawania melasmy nie są jeszcze jasne. Prawdopodobnie dochodzi do niej, gdy komórki tworzące barwnik w skórze (melanocyty) produkują zbyt dużo barwnika. Osoby o kolorowej skórze są bardziej podatne na wystąpienie melasmy, ponieważ mają bardziej aktywne melanocyty niż osoby o jasnej skórze.

Najczęstsze czynniki wywołujące melasmę (co ją uruchamia) to:

 • Ekspozycja na słońce: Promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce stymuluje melanocyty. W rzeczywistości, już niewielka ekspozycja na słońce może sprawić, że melasma powróci po zaniku. Ekspozycja na słońce jest powodem, dla którego melasma często nasila się latem. Jest to również główny powód, dla którego u wielu osób z melazmą dochodzi do jej nawrotów.
 • Zmiana poziomu hormonów: U kobiet w ciąży często występuje melasma. Kiedy melasma pojawia się u kobiet w ciąży, nazywana jest ostudą, czyli maską ciąży. Pigułki antykoncepcyjne i hormonalne leki zastępcze również mogą wywołać melasmę.
 • Kosmetyki: Produkty do pielęgnacji skóry, które podrażniają skórę, mogą pogorszyć stan melasmy.

Melasma: Diagnoza i leczenie

Jak dermatolodzy diagnozują melasmę?

Dermatolodzy są w stanie zdiagnozować większość pacjentów na podstawie oglądu ich skóry. Aby zobaczyć, jak głęboko melasma wnika w skórę, dermatolog może obejrzeć skórę pod urządzeniem zwanym lampą Wooda.

Czasami melasma może wyglądać jak inne schorzenie skóry. Aby wykluczyć inną chorobę skóry, dermatolog może być zmuszony do usunięcia niewielkiego fragmentu skóry. Procedura ta nazywana jest biopsją. Dermatolog może bezpiecznie i szybko wykonać biopsję podczas wizyty w gabinecie.

Jak dermatolodzy leczą melazmę?

Melasma może zniknąć sama z siebie. Dzieje się tak często, gdy melazma jest spowodowana przez czynnik wywołujący, taki jak ciąża lub tabletki antykoncepcyjne. Kiedy kobieta urodzi dziecko lub przestanie przyjmować tabletki antykoncepcyjne, melasma może zniknąć.

Jednak u niektórych osób melasma utrzymuje się przez wiele lat, a nawet przez całe życie. Jeśli melasma nie znika lub kobieta chce nadal przyjmować tabletki antykoncepcyjne, dostępne są metody leczenia melasmy. Należą do nich:

 • Hydrochinon: Ten lek jest często stosowanym pierwszym sposobem leczenia melasmy. Jest on nakładany na skórę i działa poprzez rozjaśnianie skóry. Hydrochinon można znaleźć w lekach w postaci kremu, balsamu, żelu lub płynu. Niektóre z nich można nabyć bez recepty. Produkty te zawierają mniej hydrochinonu niż produkty przepisywane przez dermatologa.
 • Tretinoina i kortykosteroidy: Aby wzmocnić działanie rozjaśniające skórę, dermatolog może przepisać drugi lek. Tym lekiem może być tretynoina lub kortykosteroid. Czasami lek zawiera 3 leki (hydrochinon, tretynoinę i kortykosteroid) w jednym kremie. Jest to często nazywane kremem potrójnym.
 • Inne leki stosowane miejscowo (nakładane na skórę): Dermatolog może przepisać kwas azelainowy lub kwas kojowy, aby pomóc w rozjaśnieniu melasmy.
 • Zabiegi: Jeśli lek stosowany miejscowo nie pozwala pozbyć się melasmy, skuteczny może okazać się zabieg. Zabiegi na melasmę obejmują peeling chemiczny (np. kwas glikolowy), mikrodermabrazję i dermabrazję. Zabiegi te powinny być wykonywane przez dermatologa. Nowe problemy skórne mogą się pojawić, jeśli osoba przeprowadzająca zabieg nie dostosuje go do typu skóry pacjenta.

Należy zapytać dermatologa o możliwe skutki uboczne (problemy zdrowotne, które mogą wystąpić w wyniku zabiegu).

Jeśli po leczeniu melasmy wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy skontaktować się z dermatologiem:

 • Podrażnienie skóry.
 • Ciemnienie skóry.
 • Inne problemy.

Wyniki

Pod opieką dermatologa wiele osób z melazmą osiąga dobre wyniki. Melasma może być jednak uporczywa. Aby zauważyć poprawę, może upłynąć kilka miesięcy leczenia. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami dermatologa. Dzięki temu można uzyskać największe korzyści z leczenia. Pomoże to również uniknąć podrażnienia skóry i innych skutków ubocznych.

Po ustąpieniu objawów melasmy konieczne może być dalsze leczenie skóry. Dermatolog może nazwać to terapią podtrzymującą. Terapia podtrzymująca może zapobiegać nawrotom melasmy.

W zapobieganiu nawrotom melasmy może pomóc codzienne noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i kapelusza z szerokim rondem.


Melasma: Wskazówki dotyczące postępowania

Melasma to powszechny problem skórny, który powoduje powstawanie brązowych lub szarobrązowych plam na twarzy. Chociaż dokładne przyczyny powstawania melasmy są niejasne, do czynników ją wywołujących należą: ekspozycja na słońce, ciąża, tabletki antykoncepcyjne i kosmetyki.

Jeśli masz melasmę, dermatolodzy zalecają stosowanie następujących wskazówek, aby uzyskać bardziej wyrównany koloryt skóry:

 1. Noś codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym: Jednym z najczęstszych sposobów leczenia melasmy jest ochrona przeciwsłoneczna. Ponieważ światło słoneczne wywołuje powstawanie melasmy, ważne jest, aby codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, nawet w pochmurne dni, po pływaniu lub spoceniu się. Wybieraj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z faktorem SPF (Sun Protection Factor) wynoszącym 30 lub więcej oraz z tlenkiem cynku i/lub dwutlenkiem tytanu, które fizycznie ograniczają działanie promieni słonecznych na Twoją skórę. Nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym 15 minut przed wyjściem na zewnątrz i ponawiaj aplikację co najmniej co dwie godziny.
 2. Noś kapelusz z szerokim rondem, gdy przebywasz na zewnątrz: Jak wykazały badania opublikowane niedawno w czasopiśmie Nature, sam filtr przeciwsłoneczny może nie zapewnić Ci wystarczającej ochrony. Jeśli to tylko możliwe, oprócz stosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym szukaj cienia i noś odzież ochronną.
 3. Wybieraj delikatne produkty do pielęgnacji skóry: Wybieraj produkty do pielęgnacji skóry, które nie powodują szczypania ani pieczenia, ponieważ produkty, które podrażniają skórę, mogą pogorszyć stan melasmy.
 4. Unikaj depilacji woskiem: Woskowanie może wywołać stan zapalny skóry, który może pogorszyć stan melasmy, dlatego ważne jest, aby unikać woskowania obszarów ciała dotkniętych tym schorzeniem. Zapytaj dermatologa o inne metody usuwania owłosienia, które mogą być odpowiednie dla Ciebie.

Jeśli melasma nie zniknie, należy udać się do dermatologa z certyfikatem, aby omówić dostępne metody leczenia melasmy, takie jak leki na receptę lub zabiegi wykonywane w gabinecie.


© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania znajdującym się pod adresem https://www.aad.org/about/legal.

© Copyright Chirurgia-Estetyczna.com.pl. All Rights Reserved.