Botox, Usuwanie zmarszczek, Modelowanie twarzy, Depilacja laserowa

Partner


Dodatkowe informacje

Zabiegi z użyciem botoxu (toksyna botulinowa) są zupełnie bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie wywołują długotrwałych skutków ubocznych. Świadczy o tym ich powszechne stosowanie i coraz większe zainteresowanie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn
Zobacz również: jadeit.com.pl


Jeśli nie podoba Ci się wygląd blizny, leczenie może sprawić, że stanie się ona mniej widoczna.

Czym dokładnie jest blizna?

Po zranieniu skóry organizm w naturalny sposób naprawia uszkodzenie. Sposób, w jaki organizm naprawia te uszkodzenia, zależy od tego, jak głęboko uraz wniknął w skórę.

Jeśli uraz spowodował uszkodzenie wierzchniej warstwy skóry, po zagojeniu się rany prawdopodobnie pojawi się nowa skóra. Aby naprawić uszkodzenie głębsze niż pierwsza warstwa, organizm wytwarza tkankę, która jest grubsza niż skóra. Ta grubsza tkanka często staje się blizną.

Nowe blizny mają kolor od różowego do czerwonawego. W miarę dojrzewania blizny często stają się jaśniejsze lub ciemniejsze od skóry.

Większość blizn jest płaska, a skóra na wierzchu wygląda na pomarszczoną.

Jeśli organizm wytworzy dużo dodatkowej tkanki, blizna będzie uniesiona. Czasami organizm wytwarza nadmierną ilość dodatkowej tkanki i powstaje blizna uniesiona, która jest większa niż pierwotna rana. Ten typ blizny nazywany jest keloidem.

Blizna może być zapadnięta, jeśli coś spowodowało silny stan zapalny skóry, np. trądzik lub ospa wietrzna. Dzieje się tak, ponieważ stan zapalny niszczy kolagen w skórze. Tego typu blizny pojawiają się zwykle po zagojeniu się trądziku lub ospy wietrznej.

Właściwa pielęgnacja rany może zapobiec powstawaniu niektórych blizn lub zmniejszyć ich widoczność

Sposób pielęgnacji rany ma wpływ na to, jak goi się skóra. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji rany można zminimalizować blizny. Czasami można zapobiec powstaniu blizny.

Podczas pielęgnacji rany ważne jest, aby utrzymywać ją w czystości. Do czyszczenia rany należy używać wody z mydłem. Nigdy nie używaj wody utlenionej, która może jeszcze bardziej uszkodzić skórę.

Ważne jest także, aby w razie potrzeby zakładać szwy. Pomoże to w gojeniu się skóry i zmniejszy blizny.

Aby dowiedzieć się, jak pielęgnować drobne rany, przejdź do części Prawidłowa pielęgnacja ran: Jak zminimalizować bliznę.

Blizna zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Zmniejsz to ryzyko, zakrywając blizny ubraniem lub stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, o SPF 30 lub wyższym. Stosuj go codziennie.

Leczenie może sprawić, że blizna będzie mniej widoczna

Blizna, która powstała, może z czasem stać się mniej widoczna. Niektóre blizny, takie jak keloidy i zapadnięte blizny potrądzikowe, nie zanikają.

Nie każda blizna wymaga leczenia. Możesz rozważyć leczenie, jeśli blizna sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Leczenie może zmniejszyć objawy, takie jak ból i swędzenie. Jeśli blizna ogranicza możliwość poruszania się, leczenie może często pomóc w odzyskaniu tej możliwości.

Dyplomowany dermatolog może powiedzieć, jaki rodzaj leczenia może zmniejszyć bliznę. Leczenie różni się w zależności od rodzaju blizny.

Zdjęcia
Obraz 1: Wykorzystano za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Obrazek 2: Getty Images

Piśmiennictwo
Garg A, Levin NA, et al. "Approach to dermatologic diagnosis." In: Wolff K, et al. Fitzpatrick's dermatology in general medicine (7th edition). McGraw Hill Medical, USA, 2008:27.

Gold MH, McGuire M, et al. "Uaktualnione międzynarodowe zalecenia kliniczne dotyczące postępowania z bliznami: Part 2-Algorithms for scar prevention and treatment." Dermatol Surg. 2014;40(8):825-31.

Stier MF, Hirsch RJ. "Odmładzanie blizn i rozstępów." In: Hirsch RJ, et al. Aesthetic rejuvenation (Odmładzanie estetyczne). McGraw Hill Medical, Chiny, 2009:210-24.

Tziotzios C, Profyris C, et al. "Cutaneous scarring: Patofizjologia, mechanizmy molekularne i terapie zmniejszające blizny Część II. Strategie zmniejszania powstawania blizn po zabiegach dermatologicznych." J Am Acad Dermatol. 2012;66(1):13-24.


Blizny: Oznaki i objawy

Blizny mają wiele kształtów i rozmiarów. Jeśli masz dwie lub więcej blizn, możesz zauważyć, że wyglądają one zupełnie inaczej. Dzieje się tak, ponieważ na wygląd blizny wpływa wiele czynników, w tym:

 • Przyczyna (wypadek, trądzik, oparzenie, operacja, itp.)
 • Rana (rozmiar i głębokość wniknięcia rany w skórę)
 • Część ciała (gdzie doszło do zranienia skóry)
 • Pielęgnacja rany (jak opatrywałeś ranę)

Na sposób gojenia się skóry mogą mieć wpływ także Twoje geny, wiek, kolor skóry i przyjmowane leki.

Rodzaje blizn

Gdy na skórze tworzy się blizna, jest ona jednego z poniższych typów.

Większość blizn, takich jak ta na skórze tego mężczyzny, jest płaska.

Blizna płaska

Nazwa medyczna: Cicatrix (sick-ah-tricks)

Jak wygląda: W końcu pojawi się płaska blizna, ale kiedy pojawia się po raz pierwszy, ma zwykle kolor od różowego do czerwonawego i jest lekko uniesiona. Może też być swędząca lub bolesna.

W miarę gojenia się skóry blizna będzie się spłaszczać i zmieniać kolor. Z czasem wiele płaskich blizn ma prawie taki sam kolor jak skóra. Blizna płaska może być również jaśniejsza lub nieco ciemniejsza od otaczającej ją skóry.

Prawidłowa pielęgnacja rany może zwiększyć prawdopodobieństwo, że zamiast blizny uniesionej pojawi się blizna płaska.

U tego mężczyzny po operacji na klatce piersiowej pojawiła się blizna uniesiona.

Podwyższona blizna

Nazwa medyczna: blizna hipertroficzna (hi-per-tro-fic).

Jak wygląda: Blizna ta wznosi się ponad powierzchnię skóry, dlatego widać uniesioną, twardą bliznę.

Z czasem blizny uniesione mają tendencję do spłaszczania się, ale spłaszczanie może trwać miesiące lub lata. Blizny uniesione najczęściej powstają na klatce piersiowej, w górnej części pleców lub w okolicy ramion, ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.

Niektóre blizny uniesione swędzą lub są bolesne. Jeśli blizna jest duża lub tworzy się na ramieniu, łokciu lub innym stawie, może ograniczać ruchy. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych problemów, należy zgłosić się do dermatologa z certyfikatem. Leczenie może złagodzić te powikłania.

Te głębokie blizny, zwane bliznami typu icepick, pojawiły się po ustąpieniu ciężkiego trądziku.

Blizna wgłębiona

Nazwa medyczna: blizna zanikowa (a-tro-fic)

Jak wygląda: Blizny te znajdują się pod powierzchnią skóry, nadając jej wygląd zapadniętej lub wgłębionej. Większość blizn wgłębionych powstaje na twarzy.

Blizny zapadnięte mogą stać się bardziej widoczne wraz z wiekiem. Dzieje się tak, gdy skóra rozluźnia się i wiotczeje, co powoduje, że wgłębienia stają się bardziej widoczne.

Prawdopodobieństwo powstania wgłębionych blizn jest większe po przebyciu ospy wietrznej lub po ustąpieniu ciężkiego trądziku.

Blizny wgłębione są tak powszechne po ciężkich przejściach trądzikowych, że dermatolodzy dzielą je na trzy rodzaje:

 • Blizna potrądzikowa typu boxcar
 • Blizna potrądzikowa typu "berło
 • Blizna potrądzikowa wałeczkowata

Rozdzielenie blizn potrądzikowych na różne typy pozwala dermatologowi leczyć każdą z nich w nieco inny sposób, co daje pacjentom najlepsze rezultaty.

Masa na płatku ucha tej dziewczynki to keloid, który pojawił się kilka miesięcy po przekłuciu uszu.

Keloid

Nazwa medyczna: Keloid (key-loid)

Jak wygląda: Blizna ta wznosi się ponad powierzchnię skóry. W przeciwieństwie do innych blizn wypukłych, keloidy powiększają się znacznie bardziej niż rana, która spowodowała powstanie blizny.

Blizna keloidowa może pojawić się kilka miesięcy lub nawet rok po zranieniu skóry.

W miarę wzrostu keloid może być bolesny lub swędzący. Podobnie jak inne wypukłe blizny, keloid może ograniczać zdolność poruszania się, jeśli uformuje się w okolicy stawu, np. barkowego lub łokciowego, lub gdy stanie się bardzo duży. Leczenie może pomóc złagodzić te powikłania.

Podczas gdy blizny płaskie i wypukłe mogą w końcu stać się mniej widoczne, keloidy nigdy nie znikną bez leczenia.

Po wybuchu bomby w ramieniu tego mężczyzny powstała blizna przykurczowa, która ogranicza jego zdolność do poruszania nadgarstkiem, przedramieniem i palcami.

Blizna przykurczowa

Nazwa medyczna: blizna przykurczowa (con-trac-ture)

Jak wygląda ta blizna: Kiedy tworzy się blizna, nowa tkanka jest zwykle bardziej napięta i grubsza niż skóra. Czasami to napięcie utrudnia poruszanie się. Każda blizna, która ogranicza ruchy, nazywana jest blizną przykurczową.

Blizny przykurczowe często powstają na skutek oparzeń, z wyjątkiem tych niewielkich. Blizna przykurczowa na kolanie może oznaczać, że nie będzie można już w pełni wyprostować nogi.

Ponieważ blizna przykurczowa może ograniczać ruch, stanowi ona poważne powikłanie.

Jeśli masz poważne oparzenie, udaj się do centrum leczenia oparzeń. Leczenie w centrum oparzeń może pomóc w zapobieganiu powstawania blizn przykurczowych.

Blizna przykurczowa może powstać także w przypadku utworzenia się dużego keloidu.

Zawsze, gdy skóra szybko się rozciąga, np. w czasie ciąży, mogą pojawić się rozstępy.

Rozstępy

Nazwa medyczna: Striae (stry-ā)

Jak wygląda ta blizna: Tak, rozstępy są rodzajem blizny. Rozstępy są bliznami, ponieważ powodują pęknięcia w tkance łącznej (tkance, która leży pod skórą i nadaje jej kształt).

Rozstępy pojawiają się zazwyczaj, gdy skóra szybko rośnie lub kurczy się, np. w czasie ciąży, gwałtownego spadku lub przyrostu wagi albo w okresie dojrzewania. U kulturystów i osób podnoszących ciężary, którzy szybko przybierają na wadze, również mogą pojawić się rozstępy.

Wczesne rozstępy są często czerwone, fioletowe lub ciemnobrązowe. W miarę dojrzewania rozstępy rozjaśniają się i stają się białe lub srebrne. Rozstępy mogą być lekko uniesione lub znajdować się nieco niżej od powierzchni skóry.

Zdjęcia
Zdjęcia 1, 6: Getty Images

Obrazki 2, 3, 4, 7: Wykorzystano za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Obrazek 5: Wykorzystano za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology. J Am Acad Dermatol. 2014;71:841-2.

Odnośnik
Gold MH, McGuire M, et al. "Uaktualnione międzynarodowe zalecenia kliniczne dotyczące postępowania z bliznami: Part 2-Algorithms for scar prevention and treatment." Dermatol Surg. 2014;40(8):825-31.


Blizny: U kogo występują i przyczyny

Kiedy zranisz skórę, po zagojeniu się rany może powstać blizna.

U kogo powstają blizny?

Prawie każdy ma co najmniej jedną bliznę.

Blizna mogła powstać w wyniku oparzenia, skaleczenia lub zadrapania. Wiele osób widzi bliznę po zabiegu chirurgicznym.

Niektóre choroby skóry mogą być przyczyną powstania blizny. Jeśli chorowałeś na ospę wietrzną lub miałeś silny trądzik, blizny mogły się pojawić, gdy skóra się oczyściła.

Epidermolysis bullosa (EB), rzadka choroba skóry, może powodować blizny. EB sprawia, że skóra jest niezwykle delikatna, dlatego łatwo powstają na niej pęcherze. W miarę gojenia się pęcherzy często pojawiają się blizny. Inna choroba skóry, hidradentis suppurativa, może powodować głębokie rany w skórze. W miarę gojenia się tych ran pojawiają się blizny.

Jeśli w Twojej rodzinie występuje typ blizny zwany keloidem, możesz łatwo dorobić się takich wypukłych blizn. U niektórych osób keloidy powstają po przekłuciu uszu lub zrobieniu tatuażu.

Co jest przyczyną powstawania blizny?

Blizna tworzy się na skórze, gdy organizm leczy uraz. Aby powstała blizna, rana musi być na tyle głęboka, by doszło do uszkodzenia wewnętrznych warstw skóry, czyli skóry właściwej.

Gdy uszkodzimy głębsze warstwy skóry, komórki wytwarzają kolagen, aby naprawić ranę. Ponieważ organizm szybko wytwarza ten kolagen, jest on grubszy i mniej elastyczny niż reszta skóry. Ta grubsza i mniej elastyczna tkanka to właśnie blizna.

Piśmiennictwo
Gold MH, McGuire M, et al. "Uaktualnione międzynarodowe zalecenia kliniczne dotyczące postępowania z bliznami: Part 2-Algorithms for scar prevention and treatment." Dermatol Surg. 2014;40(8):825-31.

Tziotzios C, Profyris C, et al. "Cutaneous scarring: Patofizjologia, mechanizmy molekularne i terapie redukujące blizny Część II. Strategie zmniejszania powstawania blizn po zabiegach dermatologicznych." J Am Acad Dermatol. 2012;66(1):13-24.


Blizny: Diagnoza, leczenie i wyniki

Wiele blizn, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo w towarzystwie innych osób, powodują ból lub ograniczają ruch, można leczyć.

Dlaczego dermatolog powinien zdiagnozować, jaki rodzaj blizny posiadasz?

Choć może się wydawać oczywiste, że masz bliznę, ważne jest, aby przed jej leczeniem zbadał ją dermatolog.

Blizny są złożone. Aby leczenie było bezpieczne i skuteczne, ważne jest, aby osoba prowadząca leczenie znała stan zdrowia pacjenta i rodzaj jego blizny.

Różne rodzaje blizn wymagają różnych metod leczenia. Wiek pacjenta i czas posiadania blizny również mogą mieć wpływ na rodzaj leczenia, które będzie dla niego najlepsze.

Lekarz dermatolog z certyfikatem powinien posiadać odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie, aby to stwierdzić:

 • Jaki rodzaj blizny posiadasz
 • Czy blizna może z czasem zblednąć
 • Kiedy należy leczyć bliznę, aby uzyskać najlepsze wyniki
 • Jakie leczenie jest zalecane

Ważne jest także, aby dermatolog zbadał Twoją bliznę, ponieważ czasami rak skóry może wyglądać jak blizna. Jeśli zauważysz bliznę na skórze i nie pamiętasz, że ją zraniłeś, natychmiast umów się na wizytę u dermatologa z certyfikatem.

Innym dobrym powodem, dla którego warto udać się do dermatologa przed leczeniem blizny, jest upewnienie się, że to nadal tylko blizna. Czasami w bliźnie może rozwinąć się rak skóry. Można zmniejszyć to ryzyko, stosując zawsze krem z filtrem przeciwsłonecznym, jeśli ubranie nie zakrywa blizny. Aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę, należy zawsze używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym.

Należy również unikać solarium, które zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry.

Jak dermatolodzy zapobiegają powstawaniu blizn i jak je leczą?

Zabiegi opisane na tej stronie dotyczą głównie blizn uniesionych i keloidów. Informacje na temat leczenia innych rodzajów blizn można znaleźć na tych stronach:

 • Blizny potrądzikowe: Diagnostyka i leczenie
 • Rozstępy: Dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć

Jeśli masz bliznę uniesioną lub keloid, dermatolog może zalecić jedną lub więcej z następujących metod leczenia.

Terapia uciskowa: Stosowanie ucisku na ranę w trakcie jej gojenia może:

 • Zmniejszyć bliznę (lub zapobiec jej powstawaniu), zwłaszcza podczas gojenia się oparzenia
 • Zapobiegać powstawaniu keloidów, jeśli Twoja skóra ma tendencję do tworzenia tego typu blizn
 • Zapobiegać nawrotom keloidu po jego chirurgicznym usunięciu

Aby zastosować ucisk, pacjent nosi opatrunek uciskowy, który może być bandażem elastycznym, pończochą lub kolczykiem.

Niektórzy pacjenci uważają, że opatrunek uciskowy jest niewygodny i zbyt szybko przestają go nosić. Aby jednak uzyskać efekty, konieczne może być noszenie opatrunku uciskowego nawet przez rok. Konieczne może być także zakładanie nowego opatrunku co 6 do 8 tygodni.

Jeśli masz ranę na twarzy, terapia uciskowa nie jest opcją leczenia.

Żel silikonowy (arkusz lub maść): Stosowany od 1982 roku, silikon może:

 • leczyć blizny uniesione, zmniejszając ich rozmiar, twardość, zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie lub sztywność
 • Zapobiegać powstawaniu blizn, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych
 • Zapobiegać powstawaniu blizny po operacji usunięcia blizny

Badania wykazują, że żelowe arkusze silikonowe wydają się działać lepiej niż maść silikonowa.

Żelowe arkusze są cienkie i samoprzylepne. Używa się ich po zamknięciu rany. Aby uzyskać efekty, należy nosić żelowy arkusz codziennie - często przez wiele miesięcy. Codzienne noszenie go w tym samym miejscu może powodować skutki uboczne. Skóra może pękać. U niektórych osób pojawia się wysypka.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy poinformować o tym dermatologa. Może być konieczne zaprzestanie noszenia prześcieradła i zastosowanie innego leczenia.

Opatrunek poliuretanowy: Jest to wilgotna, elastyczna podkładka. Nosi się go, aby:

 • Zmniejszyć bliznę po operacji
 • leczyć blizny uniesione, zmniejszając ich kolor, twardość i rozmiar

Noszony przez 6 tygodni po operacji może zapobiec powstaniu blizny uniesionej. Badania wykazały, że pacjenci, którzy noszą wilgotny opatrunek wraz z ubraniem uciskowym, uzyskują lepsze wyniki niż pacjenci, którzy stosują tylko jedno z tych rozwiązań.

Lasery i inne metody leczenia światłem: Jest to coraz częściej wybierane leczenie wszystkich rodzajów blizn, ponieważ zabiegi te mogą:

 • Zapobiegać powstawaniu blizn uniesionych i keloidów
 • Zmniejszyć widoczność istniejących blizn uniesionych i keloidów
 • Zmniejszyć blizny po zabiegach chirurgicznych
 • leczyć niektóre blizny potrądzikowe z depresją
 • Zmniejszyć zabarwienie blizny, np. zaczerwienienie
 • Zwiększenie możliwości ruchowych osoby, której blizna ogranicza ruchy
 • Zmniejszenie bólu, swędzenia, twardości i obrzęku

Badania pokazują, że terapia laserowa lub impulsowe światło barwnikowe może przynieść pacjentom imponujące rezultaty. W fachowych rękach dermatologa z certyfikatem, oferują one pacjentom bezpieczną opcję leczenia z niewielką ilością efektów ubocznych.

Aby zapewnić pacjentom najlepsze wyniki leczenia laserem lub światłem, dermatolog może również wstrzyknąć w bliznę lek, taki jak kortykosteroidy lub 5-FU.

Aby uzyskać więcej informacji na temat laserowego leczenia blizn, przejdź do rozdziału 10 rzeczy, które należy wiedzieć przed poddaniem się laserowemu leczeniu blizn.

Zastrzyki z kortykosteroidów: Dermatolodzy, powszechnie stosowani w leczeniu blizn uniesionych i keloidów, wstrzykują kortykosteroid bezpośrednio w bliznę, aby:

 • Zmniejszyć rozmiar wypukłej blizny lub keloidu
 • Złagodzić objawy swędzenia i bólu

Badania wykazują, że może to zmniejszyć rozmiar blizny o 50% lub więcej. W niektórych przypadkach może to wyglądać tak, jakby blizna całkowicie zniknęła.

Aby uzyskać rezultaty, większość osób potrzebuje więcej niż jednego zabiegu.

Możliwe skutki uboczne to powrót blizny, ścieńczenie skóry i ciemne plamy w miejscu wstrzyknięcia.

Aby ograniczyć ewentualne skutki uboczne, pacjent może zostać poddany innemu zabiegowi na blizny, np. wstrzyknięciu 5-FU lub zabiegowi z użyciem lasera pulsacyjnego barwnikowego.

Zastrzyki z 5-FU lub bleomycyny: Lekarz dermatolog może wstrzyknąć jeden z tych leków bezpośrednio w bliznę, aby:

 • Zmniejszyć (lub całkowicie spłaszczyć) wypukłą bliznę lub keloid
 • Złagodzić objawy swędzenia i bólu

Możliwe skutki uboczne to zaczerwienienie, obrzęk, ścieńczenie skóry lub ciemne plamy w miejscu wstrzyknięcia.

Aby ograniczyć te możliwe skutki uboczne, pacjent często otrzymuje inne leczenie blizn, takie jak wstrzyknięcie kortykosteroidów lub terapia laserem pulsacyjnym.

Kriochirurgia: Zabieg ten polega na zamrożeniu blizny, co powoli niszczy tkankę bliznowatą. Dermatolodzy stosują ten zabieg od lat, aby:

 • Zmniejszenia rozmiaru uniesionej blizny lub keloidu
 • Zmniejszyć ból, swędzenie, twardość i odbarwienie.

Po jednym zabiegu zamrażanie może zmniejszyć rozmiar blizny o 50% lub więcej.

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar blizny, pacjent może również otrzymać zastrzyk z lekiem, takim jak kortykosteroid lub 5-FU.

Operacja blizny: Podczas tego zabiegu chirurg dermatolog wycina bliznę. W rękach dyplomowanego dermatochirurga operacja blizny może:

 • Zmniejszyć rozmiar keloidu
 • Zwiększyć zdolność do poruszania się, jeśli blizna ogranicza ruch.

Chociaż zabieg chirurgiczny może być skuteczny, jest to zwykle opcja, która może być zastosowana tylko wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodą. Blizna może powrócić po jej usunięciu. Aby zmniejszyć ryzyko takiego powrotu w przypadku keloidu, chirurg często pozostawia granicę keloidu na miejscu.

Aby poprawić wyniki, pacjentom poddanym operacji usunięcia blizny często podaje się inne leczenie, takie jak zastrzyki z kortykosteroidów.

Promieniowanie: Badania wykazują, że radioterapia może:

 • Zmniejszyć blizny uniesione i keloidy, gdy inne metody leczenia zawodzą
 • złagodzić swędzenie i dyskomfort, które czasami występują w przypadku blizn uniesionych i keloidów
 • Zmniejszyć ryzyko nawrotu blizny po operacji blizny

Bardzo niewielu pacjentów poddawanych jest radioterapii, ponieważ istnieje obawa, że może ona po latach wywołać raka. Inne możliwe skutki uboczne to ciemne plamy, swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Inne sposoby leczenia blizn: Dostępne bez recepty preparaty na blizny zawierają takie składniki, jak wyciąg z cebuli, witamina A i witamina E. Badania nad ich skutecznością są ograniczone. AAD zaleca, aby przed zastosowaniem jednego z nich skonsultować się z dermatologiem z certyfikatem.

Czy moja blizna zniknie?

Wiele blizn zanika bez leczenia. Jednak keloidy i wgłębione (zapadnięte) blizny potrądzikowe nie znikają. Z wiekiem wgłębione blizny potrądzikowe stają się bardziej widoczne, ponieważ skóra traci jędrność.

Leczenie może pomóc w szybszym zaniku blizn. Jeśli masz keloid lub bliznę potrądzikową, leczenie może sprawić, że będzie ona mniej widoczna.

Chociaż leczenie może pomóc, zawsze najlepiej jest zapobiegać powstawaniu blizn, jeśli tylko jest to możliwe. Odpowiednia pielęgnacja ran może zmniejszyć ryzyko powstania blizny lub sprawić, że będzie ona mniej widoczna.

Jak dbać o ranę, można dowiedzieć się na stronie: Właściwa pielęgnacja rany: Jak zminimalizować bliznę

Zdjęcia
Obraz 1: Wykorzystano za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Obrazek 2: Getty Images

Piśmiennictwo
Amerykańska Akademia Dermatologii. "Leczenie blizn może pomóc w poprawie jakości życia pacjentów". Informacja prasowa wydana 28 lipca 2016 roku. Ostatni dostęp 14 listopada 2017.

Tziotzios C, Profyris C, et al. "Cutaneous scarring: Patofizjologia, mechanizmy molekularne i terapie zmniejszające blizny Część II. Strategie zmniejszania powstawania blizn po zabiegach dermatologicznych." J Am Acad Dermatol. 2012;66:13-24.

Zurada JM, Kriegel D, et al. "Topical treatments for hypertrophic scars." J Am Acad Dermatol. 2006;55:1024-31.

© Copyright Chirurgia-Estetyczna.com.pl. All Rights Reserved.