Botox, Usuwanie zmarszczek, Modelowanie twarzy, Depilacja laserowa

Partner


Dodatkowe informacje

Zabiegi z użyciem botoxu (toksyna botulinowa) są zupełnie bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie wywołują długotrwałych skutków ubocznych. Świadczy o tym ich powszechne stosowanie i coraz większe zainteresowanie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn
Zobacz również: jadeit.com.pl


Mycie twarzy jest ważne, ale zbyt częste mycie może podrażniać skórę i powodować powstawanie nowych wykwitów.

Czy stosujesz się do zaleceń dotyczących leczenia trądziku, ale mimo to pojawiają się nowe wykwity? Winna może być Twoja rutyna w pielęgnacji skóry. Poniżej znajdziesz 10 nawyków pielęgnacyjnych, które mogą pogarszać stan trądziku oraz wskazówki dermatologów, które pomogą Ci zmienić te nawyki.

 1. Co około tydzień wypróbuj nową kurację przeciwtrądzikową. Takie podejście może podrażnić Twoją skórę, co z kolei może powodować powstawanie wyprysków.
  Co robić zamiast tego:
  Daj kuracji przeciwtrądzikowej czas na zadziałanie. Produkt powinien być stosowany przez 6 do 8 tygodni. Tyle czasu potrzeba, aby zauważyć pewną poprawę. Jeśli do tego czasu nie zauważysz żadnej poprawy, możesz spróbować innego produktu. Całkowite wyleczenie trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy.
 2. Leki przeciwtrądzikowe stosuj tylko na przebarwienia. Sensowne jest leczenie tego, co widać, ale takie podejście nie zapobiega powstawaniu nowych wykwitów.
  Co należy zrobić zamiast tego:
  Aby zapobiec powstawaniu nowych wykwitów, rozprowadź cienką warstwę leku na trądzik równomiernie na skórze skłonnej do trądziku. Na przykład, jeśli masz tendencję do powstawania wyprysków na czole, nosie i brodzie, powinnaś równomiernie rozprowadzić lek przeciwtrądzikowy na wszystkich tych obszarach twarzy.
 3. Stosuj kosmetyki do makijażu, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, które mogą powodować trądzik. Niektóre kosmetyki do makijażu oraz wiele produktów do pielęgnacji skóry i włosów zawiera oleje lub inne składniki, które mogą powodować powstawanie wyprysków trądzikowych. Jeśli nadal będziesz ich używać, możesz w dalszym ciągu obserwować u siebie wypryski.
  Co robić zamiast tego:
  Stosuj wyłącznie produkty do makijażu, ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do pielęgnacji skóry i włosów, które są oznaczone jako "niekomedogenne" lub "nie zatykające porów". Produkty te u większości osób nie powodują powstawania wyprysków.
 4. Dziel się makijażem, pędzlami do makijażu lub aplikatorami do makijażu. Nawet jeśli używasz tylko produktów niekomedogennych, wspólne korzystanie z nich może prowadzić do powstawania wyprysków.
  Trądzik nie jest zaraźliwy, ale kiedy dzielisz się makijażem, pędzlami do makijażu lub aplikatorami, bakterie wywołujące trądzik, olej i martwe komórki naskórka znajdujące się na skórze innych osób mogą znaleźć się w twoim makijażu. Kiedy używasz tego makijażu, możesz przenieść bakterie, olej i martwe komórki skóry na swoją skórę. Mogą one zatykać pory, co prowadzi do powstawania wyprysków.
  Co robić zamiast tego:

  Upewnij się, że tylko Ty używasz swojego makijażu, pędzli do makijażu i aplikatorów do makijażu.
 5. Śpij w makijażu. Nawet niekomedogenny makijaż może powodować trądzik, jeśli będziesz w nim spać.
  Co robić zamiast tego:
  Usuń makijaż przed pójściem do łóżka. Nie ma wyjątków. Jeśli jesteś zbyt zmęczona, by umyć twarz, użyj chusteczki do demakijażu. Upewnij się tylko, że jest to chusteczka niekomedogenna.
 6. Umyj twarz w ciągu dnia. Mycie twarzy kilka razy dziennie może jeszcze bardziej podrażnić skórę, co prowadzi do powstawania kolejnych wyprysków.
  Co robić zamiast tego: Myj twarz dwa razy dziennie - po przebudzeniu i przed pójściem spać. Twarz należy również myć po zakończeniu czynności, podczas której się pocisz.
 7. Wysuszanie skóry. Skóra z trądzikiem jest tłusta, dlatego kuszące może być stosowanie preparatów ściągających i przeciwtrądzikowych do momentu, aż twarz stanie się sucha. Nie rób tego. Sucha skóra to skóra podrażniona. Jeśli ją podrażniasz, ryzykujesz, że trądzik będzie się nasilał.
  Co robić zamiast tego: Stosuj kuracje przeciwtrądzikowe zgodnie z zaleceniami. Jeśli czujesz, że Twoja skóra jest sucha, zastosuj krem nawilżający przeznaczony do skóry trądzikowej. Krem nawilżający należy stosować dwa razy dziennie, po umyciu twarzy.
  Unikaj także stosowania środków ściągających, alkoholu i innych substancji, które mogą wysuszać skórę.

 8. Oczyszczaj skórę. Aby pozbyć się trądziku, możesz ulec pokusie wyszorowania skóry do czysta. Nie rób tego. Szorowanie może podrażnić skórę i spowodować zaostrzenie trądziku.
  Co robić zamiast tego:
  Myjąc twarz i inne partie skóry z trądzikiem, postępuj delikatnie. Używaj łagodnego, niekomedogennego środka oczyszczającego. Nałóż go lekko opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy. Delikatnie spłucz go ciepłą wodą, używając wyłącznie palców. Następnie osusz skórę czystym ręcznikiem.
 9. Ścieranie potu ze skóry podczas treningu. Używanie ręcznika do wycierania potu może podrażnić skórę, co może powodować powstawanie wyprysków.
  Co należy zrobić zamiast tego:
  Podczas ćwiczeń używaj czystego ręcznika do delikatnego ścierania potu ze skóry.
 10. Wyciskaj lub wyciskaj trądzik. Wyciskając lub zgniatając trądzik, prawdopodobnie wpychasz część jego wnętrza (np. ropę, martwe komórki naskórka lub bakterie) głębiej w skórę. Powoduje to nasilenie stanu zapalnego. Może to prowadzić do bardziej widocznego trądziku, a czasem do powstania blizn i bólu.
  Co robić zamiast tego:
  Oprzyj się pokusie wyciskania lub zgniatania trądziku. Trądzik należy leczyć za pomocą leków na trądzik. Jeśli masz głęboki lub bolesny trądzik, konieczna jest wizyta u dermatologa, aby pomóc w jego usunięciu.

Kiedy należy skontaktować się z dermatologiem

Wiele osób może kontrolować trądzik, stosując się do poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry oraz stosując środki na trądzik, które można kupić bez recepty. Jeśli po zastosowaniu się do tych wskazówek trądzik nadal się utrzymuje, pomocna może okazać się wizyta u dermatologa. Niektóre osoby potrzebują leczenia trądziku na receptę.

Dzięki odpowiedniej pomocy, praktycznie każdy, kto ma trądzik, może uzyskać wyraźniejszą skórę.


Obraz:Getty Images

Odnośniki:
Baumann L. "Kosmetyki i pielęgnacja skóry w dermatologii." In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine (wydanie siódme). McGraw Hill Medical, Nowy Jork, 2008:2360.

Fulton JE, Acne Rx: Czym naprawdę jest trądzik i jak wyeliminować jego niszczące skutki! Publikacja własna; 2001.

Harper JC. "Trądzik: Podstawy". Artykuł napisany przez dermatologa Julie C. Harper, MD, aby pomóc swoim pacjentom w uzyskaniu jak najlepszych wyników leczenia trądziku. Maj 2003 r.

Jordan L, Baldwin HE. "Stratum corneum abnormalities and disease-affected skin: Strategie osiągania dobrych wyników w trądziku zapalnym." J Drugs Dermatol. 2016;15(10):1170-3.

Zaenglein, AL, Pathy AL, et al. "Guidelines of care for the management of acne vulgaris." J Am Acad Dermatol. 2016;74:945-73.

© Copyright Chirurgia-Estetyczna.com.pl. All Rights Reserved.